''Naslov eksperimenta''
Cilj: Što kraće i jasnije objasniti cilj eksperimenta, u nekoliko rečenica. Npr. objasniti temeljne pojmove, kemijske i fizičke zakone te metode koje su povezane s eksperimentom.
Popis pribora: Potrebno je nabrojati pribor i bilo bi dobro da se ukratko ''opiše'', npr. volumen tikvica i čaša, veličina brušenih grla, itd.
Popis kemikalija: Nabrojati kemikalije, ime, količina(mol) ili masa, formula, koncentracija, udio, itd. Npr. 40 mL 18,2 mol/dm
3 (98%) sumporne kiseline (H
2SO
4).
Kod pisanja kemijskih jednadžbi i formula, bitno je paziti na indeks, eksponent i agregatna stanja. Npr. H
2O
(l). HNO
3(aq), H
2PO
4-(aq), C
12H
22O
11(s).
Postupak: Opis eksperiment mora biti vrlo precizan i točan, govori nam kojim redom i kojim načinom dodajemo kemikalije, slažemo aparaturu itd.
Fotografije ili skica aparature: Crteži ili skice moraju biti precizni, mora izgledati vjerodostojno.
Opažanja: Potrebno je navesti do kakvih je vidljivih promjena došlo(boja i miris).
Opis promjene: potrebno je napisati kemijske jednadžbe (ako ih ima), prilikom pisanja jednadžbi moraju se pisati agregatna stanja i voditi računa o indeksima i eksponentima. Mogu se postaviti i shematski prikazi promjene.
Eksperimentalni podaci: Podaci prikupljeni tijekom eksperimenata, tablice, grafički prikazi, kemijski račun.
Zaključak: Potrebno je objasniti uočene promjene, iznijeti i komentirati najvažnije rezultate eksperimenta. Dobro je prokomentirati i moguće pogreške prilikom izvođenja eksperimenata. Objasniti posljedicu tako da se drugi put ne bi ponovila, ali da je se ne dogodi i drugima. U zaključku se može iznijeti i iskorištenje, odn. iskorištenost određene sinteze.