Bilo bi lijepo kad bi se mogla tema o litiju posebno odvojiti od ostalih, jer ima raznih litijskih baterija, a time i raznih načina vađenja...
Članak litijski (engl. lithium battery) je primarni galvanski članak. Negativna elektroda je od litija, dok za pozitivnu elektrodu i elektrolit ima nekoliko izvedaba.
Za najviše primjenjivane članke pozitivna elektroda je od manganova dioksida (MnO
2), a elektrolit je litijeva sol u organskom otapalu. Napon članka je 3V. Potpuno je zatvoren u kovinsko kučište, a radi smanjenja unutarnjega otpora proizvodi se u obliku novčića velike površine, većinom promjera 20mm i debljine 1,6-5mm. Može se pregrijati, pa i eksplodirati - ako se prazni prevelikom strujom ili ako se kratko spoji. Trajnost mu je vrlo velika (npr. izvedba kojoj je negativna elektroda od litija, a pozitivna od jodida traje više od 15 godina), pa se primjenjuje za srčane stimulatore i druge medicinske usadke.
Link1 &
link2Članak litijsko-ionski (engl. lithium ion battery) je sekundarni galvanski članak. Negativna elektroda je od ugljena ili grafita, pozitivna od litijeva oksida, a elektrolit je alkalni (litijeva sol u organskom otapalu), tekući ili u obliku paste. Nazivni napon je 3,6V, samopražnjenje je razmjerno malo: oko 5% kapaciteta mjesečno i znatno ovisi o temperaturi, a svojstveni vatsatni kapacitet je među najvećima, iznosi 150-200 Wh/kg. Ponajbolji je članak za napajanje pokretnih telefona, prijenosnih računala, videokamera i sl..
Trajnost mu je nešto kraća nego alkalnoga članka.
Članak litijsko-ionski polimerni je sekundardni galvanski članak. Negativna elektroda je od litija ili smjese litija i ugljena, a pozitivna od litijeva kobaltova oksida (LiCoO
2) ili litijeva manganova oksida (LiMn
2O
4). Elektrolit je litijeva sol u čvrstom kompozitu polimera. Nazivni napon je 3,7V, samopražnjenje manje od 5% mjesečno, a specifični kapacitet oko 20% veći od litijsko-ionskoga članka ili oko tri puta veći od alkalnoga članka. Upotrebljava se u komunikacijskim aparatima, računalima, audiouređajima, videouređajima i dr.. U kućištu od tanke plastike tanji je od 1mm (tzv. folijski članak), pa se upotrebljava u tzv. pametnim karticama.
Litijsko-ionska baterija je u mobitelima, a s obzirom da imam podosta starih mobitela i prijatelja koji drži sevis mobitela, mogu ih podosta nabaviti. Jednu sam rastavio i uvidio litij koji je posložen u slojevima a između svakog sloja je plastična folija, zapalih ga i gori stvarno crvenim plamenom, pa eto i još jedan izvor litija;)