Izjava o odgovornosti - molimo pročitati Siječanj 24, 2020, 02:45:04
baza znanja baza kemikalija baza sinteza razno

Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?
*

Razdvajanje azeotropnih smjesa
 Str: [1]
  Ispis  

Razdvajanje azeotropnih smjesa
Autor Poruka
terraxus
Student
**

Email
« na: Lipanj 09, 2011, 03:06:14 »

kako se opcenito odvajaju azeotropne smjese?
mene konkretno zanima smjesa metanola i toluena, koristi se kao razrjedivac pa je vrlo dostupno, a metanol i toluen nije bas lako nabaviti :/
Evidentirano
Tangent
Znanstvenik

« Odgovor #1 na: Lipanj 09, 2011, 07:32:40 »

Postoje razne metode. Tlak može promjeniti omjere jedne i druge tvari u azeotropnim smjesama, tako da nekad funkcionira samo promjena tlaka kod destilacije. Može se dodati neka tvar koja se otapa u jednom otapalu, a ne u drugom. Time pada hlapljivost (a vrelište raste) one tvari u kojoj se dodana tvar otopila, pa se na taj način ona druga komponenta možda može izdvojiti. Onda, može se na kemijski način jedna tvar iz smjese pretvoriti u neku drugu, pa se na taj način razdvoje. Nažalost neznam na koji način bi se mogli razdvojiti toluen i metanol. U kojem omjeru su toluen i metanol u tom proizvodu?
Evidentirano
terraxus
Student
**

Email
« Odgovor #2 na: Lipanj 09, 2011, 07:35:52 »

stvarno neznam, na ambalazi pise da sadrzi samo toluen, a kad sam iso racunati gustocu je ispalo da ima vise metanola nego toluena (gustoca je bila niza od toluena, a malo visa od metanola)
Evidentirano
Tangent
Znanstvenik

« Odgovor #3 na: Lipanj 09, 2011, 07:49:18 »

Znači naveden je samo toluen i ništa drugo? To si onda pretpostavio da ima i metanola u tome ili? Čudno mi je da su samo jednu tvar naveli, ali ako ta tekućina nema svojstva toluena, onda mi se čini da bude dosta teško odrediti koje se druge tvari nutra nalaze, jer zna biti svašta još uz toluen. Aceton, butanol, niže frakcije nafte, itd.
Evidentirano
terraxus
Student
**

Email
« Odgovor #4 na: Lipanj 09, 2011, 08:34:57 »

ma nam zato sto sam prije kupovao neki razrjedjivac na kojem je pisalo da sadrzi metanol i toluen, i imao je priblizno istu gustocu kao ovaj na kojem pise samo toluen...
al mislim da su te ostale stvari "zanemarive" jer azeotropna smjesa toluena i metanola vrije na 110°C pa se to oddestilira, a kasnije se razdvaja....
Evidentirano
Tangent
Znanstvenik

« Odgovor #5 na: Lipanj 11, 2011, 12:42:23 »

Da, prvo se može napraviti azeotropna destilacija, pa se onda mogu već na neki drugi način probati razdvojiti toluen i metanol. Ako se sjetim nekog konkretnog načina, budem napisao naknadno. Za sad samo jedan ispravak, vrelište azeotropne smjese toluena i metanola je na 63.8°C (31% toluena), a ne 110 °C. Ovo što si naveo je vrelište čistog toluena.
Evidentirano
terraxus
Student
**

Email
« Odgovor #6 na: Lipanj 11, 2011, 07:19:09 »

Da, prvo se može napraviti azeotropna destilacija, pa se onda mogu već na neki drugi način probati razdvojiti toluen i metanol. Ako se sjetim nekog konkretnog načina, budem napisao naknadno. Za sad samo jedan ispravak, vrelište azeotropne smjese toluena i metanola je na 63.8°C (31% toluena), a ne 110 °C. Ovo što si naveo je vrelište čistog toluena.
  thumbup

mea culpa, krivo sam procitao....
Evidentirano

Str: [1]
  Ispis  

Skoči na: