Jedan od raširenijih načina dobivanja (nekih) metala je postupkom aluminotermije. Kao što vjerojatno većina zna, to je postupak dobivanja manje rektivnog metala istiskivanjem istog iz svojeg oksida, drugim, reaktivnijim metalom.
Aluminotermija je redukcija metalnih oksida u smjesi s aluminijskim prahom. Završni je korak u dobivanju teškoreducirajućih metala s visokim talištem (npr. krom, mangan) iz ruda. Reakcija se potiče inicijatorima (npr. smjesa aluminijeva (ili magnezijeva) praha i kalijeva klorata), a tijekom redukcije postižu se temperature više od 2000°C. Zbog tako visoke temperature, aluminotermija je primjenljiva i kao zavarivački postupak (npr. za spajanje željezničkih tračnica) nazvana „termitno zavarivanje“.
*Da, pijesak je najvećim dijelom sačinjen od silicijevog dioksida (SiO
2), najčešće u formi
kvarca. Ponajviše ga ima u onom
žutom morskom pijesku, kojeg moraš prvo dobro saprati vodom.
Aluminijski prah je fino usitnjen aluminij. O kućnom dobivanju je opisano
ovdje. Zagrijavanjem na 600°C aluminij poprima zrnatu strukturu, potom u stroju za potresivanje prelazi u aluminijsku krupicu, koja mljevenjem prelazi u prah. Tehnički se primjenjuje ponajprije zbog nagle oksidacije pri zagrijavanju na zraku, uz pojavu blještavoga svjetla i jako razvijanje topline, pa se koristi u aluminotermiji.
* Zanimljivo je i
aluminiranje (
alumetiranje) s aluminijem. To je površinska zaštita aluminijem kovina s talištem višim od 1000°C. Kovina, na koju se naštrcavanjem ili na drugi način nanesena aluminijska prevlaka, zagrijava se na uporabnu temperaturu predmeta koji će biti načinjeni od toga materijala.