Izjava o odgovornosti - molimo pročitati Prosinac 03, 2021, 06:10:28
baza znanja baza kemikalija baza sinteza razno

Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?
*

Pitanja i odgovori (eksperimenti)
 Str: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Ispis  

Pitanja i odgovori (eksperimenti)
Autor Poruka
Ph.D.Of.Chemistry
Asistent

Banned

« Odgovor #60 na: Listopad 23, 2011, 06:37:42 »

Uradit ću test, pa provjeriti.
Da li svaka kiselina izbacuje svoje soli iz rastvora? Npr. hloridna izbacuje amonij hlorid i natrij hlorid...
I da li potpuno izbaci so kad se je dovoljno doda?
Evidentirano
Zion
Student
**

« Odgovor #61 na: Listopad 26, 2011, 09:30:17 »

Mislim da ovisi kakva je otopina i o kemikalijama. S obzirom da se dodavanjem kiseline povećava koncentracija kiselinskog aniona, sustav će težiti tome da se taj efekt smanji, dakle trebalo bi u teoriji doći do kristalizacije ako se radilo o zasićenoj otopini. To dal se potpuno izbaci vjerojatno ovisi o tome koliko je kiseline dodano i u kojoj koncentraciji, jer ako sadrži i dosta vode, to će također utjecati na položaj ravnoteže tako da možda neće biti nekog velikog vidljivog efekta u konačnici.
Evidentirano
Tangent
Znanstvenik

« Odgovor #62 na: Listopad 29, 2011, 03:46:59 »

Dali netko zna zašto prilikom hidrolize acetilsalicilne kiseline natrijevim hidroksidom, nastaje natrijev salicilat i octena kiselina, a ne natrijev acetat i salicilna kiselina?
Hvala

Ja sam to zapamtio po tome što je salicilna kiselina kiselija od octene (pKa), pa zato prilikom hidrolize nastane sol s konjugiranom bazom one jače kiseline. Iako nisam siguran dal je ovo točno.
Evidentirano
terraxus
Student
**

Email
« Odgovor #63 na: Listopad 31, 2011, 07:38:40 »

zadnjih par dana pokusavam dobiti zeljezov(II) klorid ali neuspijesno, pokus sam izveo tako da sam obavio tako da sam jednostavno ostavilo celicnu vunu u conc. klorovodicnoj kiselini, no otopina koju sam dobio je zelene, a ne zute boje (prema wikipediji otopina zeljezovog (II) klorida ima zutu boju) dali je moguce da se Fe2+ oksidirao dalje u Fe3+ ili je boja uzrok necistoca u celicnoj vuni?
Evidentirano
amateur chemistry
Znanstvenik

« Odgovor #64 na: Studeni 01, 2011, 08:02:19 »

Dali zna neko šta je ksproteinska reakcija?
Evidentirano
Arbor
Ludi znanstvenik

« Odgovor #65 na: Studeni 01, 2011, 08:04:06 »

Misliš li možda na ovo ?  wink1
Evidentirano

Real chemist always start from this!!
amateur chemistry
Znanstvenik

« Odgovor #66 na: Studeni 01, 2011, 08:15:37 »

Da,kolega hvala  bigsmile
Evidentirano
mr. pametni
Znanstvenik

Email
« Odgovor #67 na: Studeni 05, 2011, 04:04:46 »

zanima me može li se iz magnezijevih soli ili magnezijevog oksida dobiti magnezij?
Evidentirano
Arbor
Ludi znanstvenik

« Odgovor #68 na: Studeni 06, 2011, 11:00:23 »

Pa naravno, moguće je. Iz čega bi se dobivao magnezij nego iz njegovih soli. Ali nisam baš siguran da je to izvedivo u laboratoriju. 
Evidentirano

Real chemist always start from this!!
mr. pametni
Znanstvenik

Email
« Odgovor #69 na: Studeni 07, 2011, 05:01:01 »

Pa naravno, moguće je. Iz čega bi se dobivao magnezij nego iz njegovih soli. Ali nisam baš siguran da je to izvedivo u laboratoriju. 

hvala, ali zanima me kako ako netko zna
Evidentirano
Tangent
Znanstvenik

« Odgovor #70 na: Studeni 29, 2011, 09:14:20 »

Koliko znam, nema nekog jednostavnog načina za dobiti magnezij doma, međuostalom zato jer je magnezij prilično reaktivan element. Mogao bi se dobiti elektrolizom taline magnezijevog klorida, ali ta tvar ima visoko talište. Uz to, moguće da se ta reakcija niti ne može provoditi u prisutnosti zraka, nego jedino u atmosferi nekakvog inertnog plina, a to dodatno komplicira proces.
Evidentirano
mr. pametni
Znanstvenik

Email
« Odgovor #71 na: Studeni 30, 2011, 09:55:47 »

Koliko znam, nema nekog jednostavnog načina za dobiti magnezij doma, međuostalom zato jer je magnezij prilično reaktivan element. Mogao bi se dobiti elektrolizom taline magnezijevog klorida, ali ta tvar ima visoko talište. Uz to, moguće da se ta reakcija niti ne može provoditi u prisutnosti zraka, nego jedino u atmosferi nekakvog inertnog plina, a to dodatno komplicira proces.

slažem se
Evidentirano
mr. pametni
Znanstvenik

Email
« Odgovor #72 na: Veljača 06, 2012, 09:33:29 »

Evo, doma imam 1l fosforne kiseline pomiješane s metanolom koja služi za čišćenje metala ili stakla i piše da je rok trajanje istekao 2007. godine. Ta smjesa ima neku čudnu smećkastu boju. Pokušao sam odvojiti metanol iz toga tako da sam u tekućinu ubacio malo sode bikarbone ali sve što sam dobio je bila jedna smeđa krutina (vjerojatno natrijev fosfat).
Je li normalno da je ta smjesa smeđa i kako da odvojim metanol?
Evidentirano
Alojzij3
Ludi znanstvenik

« Odgovor #73 na: Veljača 06, 2012, 01:42:03 »

A da pokušaš tako što ćeš u smjesu ubaciti aktivnog ugljena?
(Takovoga dosta kvalitetnoga imaš sada u novim napama u kuhinjama koje služe za filter neugodnih mirisa i para prilikom kuhanja na štednjaku. Stare nape su imale odvod putem cijevi, a ove nove su samo ugradnja i stavu se ti filteri. Nisu baš skupi, a mogu se kupiti na mjestima di se prodaju kućanski aparati ili vele centri za prodaju kuhinja. Ja sam dobia par komada i besplatno tako što sam bio snalažljiv i išao izravno u njihovo skladište i besramno pitao, ljudima dao za kavu koju kunu i dobio) Grin

Vjerojatno nisi ni znao da se iza oznake E 338 na pakiranju pojedinih vrsta namirnica krije fosforna kiselina. Ona i njezine soli povećavaju trajnost polutrajnim mesnim prerađevinama, topljenim sirevima, čokoladi, ali i bezalkoholnim pićima kao što je Coca-Cola. Fosforna kiselina je triprotonska, srednje jaka kiselina koja disocira u tri stupnja. Fosforna kiselina daje kiseli okus Coca-Coli. Grin

P4O10(s) + 6H2O(I) ---> 4H3PO4(aq)

Evidentirano
mr. pametni
Znanstvenik

Email
« Odgovor #74 na: Veljača 08, 2012, 10:29:36 »

vidio sam onaj pokus sa dobijanjem bakrenog praha od aluminija i modre galice pa me zanima bi li se moglo napravit nešto takvo sa otopinom soli nekog drugog metala, npr. željeza, mangana, cinka(za cink baš nisam siguran) itd.
Evidentirano
Alojzij3
Ludi znanstvenik

« Odgovor #75 na: Veljača 08, 2012, 06:42:30 »

Elektrolizu uvijek možeš pokušati s koječim, samo ne s bilo kakvim elektrodama, jer ćete dobiti nešto totalno deseto ! A da primjerice skupiš hrđe sa nekog starog malo većeg broda (tu možeš skupiti i preko 3-4 kante od Jupol piture u kratkom vremenu). Pošto će biti u komadima, kasnije je istučeš s čekićem do sitnoga. Staviš je u neku kantu zaliješ običnom vodom i anodu i katodu staviš grafitnu. Nađeš uredno neki punjač za mobitel stari, otkineš vrh i pojiš elektrode i pustiš neka radi. Neznam (ponavljam!) samo pretpostavljam i ideju sam ti možda potaknuo na nešto drugo ako možda na ovo ne.
Evidentirano
mr. pametni
Znanstvenik

Email
« Odgovor #76 na: Veljača 09, 2012, 10:32:36 »

o ovome govorim:
http://amasci.net/index.php?topic=302.0
Evidentirano
Alojzij3
Ludi znanstvenik

« Odgovor #77 na: Travanj 08, 2012, 07:21:18 »

Sumpor, kao i kisik spada pod halkogene elemente. Inače, sjećam se davno davno jedne trgovine ex. „Kemoboja“ (koja više ne postoji), a to je bila bivša poljoprivredna ljekarna, koja je imala prije čiste kemikalije za poljoprivredu i tu je prodavala sumpor u kockama, u trakama, tekući i praškasti.

Evidentirano
Santo
Učenik
*

Email
« Odgovor #78 na: Svibanj 24, 2012, 02:23:09 »

Procitao sam da je netko najavio ovu temu ali vidim nista od toga za sada... Pa bi ja samo postavio nekoliko pitanja jer nemogu cekat, pokus mi stoji. Ovako ukratko, pripremio sam zlatotopku (70%_HNO3 + 32% HCL u omjeru 1:3 kako kaze vecina ) i otopio zlato u njoj, dobio sam tamno smedju (na prvi pogled crnu otopinu) s nesto jos ne otopljenog zlata u obliku sitnih mrvica ali to nije sad ni vazno jer taj ostatak ce ic u drugu zlatotopku. Nakon toga stavio Ureu (bijele granule) e sad vec tu nastaje problem,stavljanjem Uree bi trebalo doc do neutralizacije dusicne kiseline (barem tako mislim), reakcija burna sa jakim pijenjenjem zlatotopke ali toga kod mene nema, u cemu je problem i sad glavno pitanje dali taj korak smijem napravit sa Soda-bikarbonom posto ona isto neutralizira kiselinu umjesto Uree jel ona mi je nesto jako sumljiva pa bi zato probo ovu drugu soluciju... i nakon toga bi stavio Kalij-metabisulfit (vinobran) kako vec ide dalje po redu i filtriranje i taljenje zlatnoga praha na 1064°C...
Ako sam nesto krivo napiso ili je netocno slobodno me ispravite jer ovdje i jesam kao bi znao u cemu grijesim. Nemojte mi se samo smijat ako sam puko koju glupost jer moram priznat dosta sam slab u osnovama kemije ali mi je jako interesantna a nemam bas puno viska vremena da je ucim od pocetka pa do mojih mogucnosti u pravljenju pokusa...
Kako kazu "tko prizna pola mu se oprasta"  Grin pa eto ako moze itko pomoci bio bi mu jako zahvalan jer mi sve sad stoji i nemogu dalje ic s tim pokusom jer nebi htjeo nesto zabrljat a dosta sam stavio u redukciju zlata tocnije 150g pozlacenih iglica koje sam mukotrpno skupljao i odvajao za ovaj pokus pa se nadam necemu dobivenom a ne u suprotnome (disi bio, sta si radio...)  sniff
Pozz!
Evidentirano
Santo
Učenik
*

Email
« Odgovor #79 na: Svibanj 27, 2012, 09:54:13 »

Ne kuzim jel to nema nikoga na ovom forumu a nemogu vjerovat da bas nitko ne zna kako rijesit problem ili dat nekakakv savjet, meni treba hitan odgovor jer mi sve stoji i nemogu dalje nastavit jel nezelim nesto uprskat, unaprijed hvala bilo kome tko se odazove...pozz!  sad  puzzled
Evidentirano

Str: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Ispis  

Skoči na: