Izjava o odgovornosti - molimo pročitati Listopad 21, 2020, 09:20:02
baza znanja baza kemikalija baza sinteza razno

Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?
*

Plemeniti plinovi
 Str: [1]
  Ispis  

Plemeniti plinovi
Autor Poruka
-Ununoctium-
Docent

Sinteza i analiza

« na: Kolovoz 14, 2011, 09:12:14 »

Evo ovu temu otvaram posvečenu plemenitim plinovima. Gdje se koriste, kako do njih te nešto o njima.

za početak kao što svi znamo da helij možemo dobiti u balonima na različitim prigodama, koristi se i u cepelinima u zamjeni za vodik od nesreće hindenburga, neon se koristi u neonskim svijetiljkama makar ga sve više zamjenjuje argon.

Radona se ne može zato jer je radioaktivan, radiotoksičan i kancerogen ako se udiše  barfy .Ako tko zna kako do Ksenona ili Kriptona neka kaže.
Evidentirano

Old chemists never die, they just stop reacting.
Omikron
Administrator
Ludi znanstvenik

« Odgovor #1 na: Kolovoz 16, 2011, 03:02:18 »

Zanimljiva tema. Grin Svi osim radona se nalaze u iskoristivim količinama u atmosferi (pa se zato i dobivaju ukapljivanjem i frakcijskom destilacijom tekućeg zraka):

He - 5.0 x10-4 %
Ne - 1.8 x10-3 %
Ar - 0.98 %
Kr - 1.1 x10-4 %
Xe - 8.0 x10-6 %
Rn - 0.06-18 x10-23 %

Uz ono što je već spomenuo -Ununoctium-, helij se koristi i za punjenje boca ronioca (oko 79% helija sa 21% kisika), zato što se manje otapa u krvi nego dušik pa ne uzrokuje probleme kao što je dušikova narkoza.

Za neon nemam puno toga za dodati, jedna od glavnih primjena je punjenje reklamnih svjetlećih cijevi (ili sam ili u kombinaciji s drugim plinovima).

Argon se koristi kod zavarivanja pošto se na taj način stvara sloj inertne atmosfere koja štiti metal/var od oksidacije. Argon se često koristi i za punjenje običnih žarulja, obično i s nešto dušika (npr. 85% Ar i 15% N2).

Kripton i ksenon se također koriste za punjenje različitih oblika izvora svjetlosti, ali vjerojatno ne toliko ko drugi plinovi s obzirom da su osjetno skuplji. Usporedbe radi, prema podacima iz 2004., kripton je približno 100x skuplji od argona, a ksenon je 1000x puta skuplji od argona. shocked2

Radon se inače postepeno i konstantno ispušta iz tla u atmosferu. Navodno dugoročno može doći do ozbiljnih problema u podzemnim objektima u kojima ne postoji dobra ventilacija, upravo zbog radiotoksičnih i kancerogenih svojstava tog elementa. Pojedini izvori navode da svake godine na području SAD-a život izgubi preko 20000 ljudi, upravo zbog djelovanja radona (prvenstveno u obliku raka pluća).

Helij i argon su vjerojatno relativno rasprostranjeni, iako moram priznat da mi se baš ne čini vjerojatnim da se samo tako prodaju fizičkim osobama, ali nisam nikad provjeravao, tako da ne znam sa sigurnošću. Googlanjem se u trenu može doći do par poduzeća koja u ponudi imaju različite plinove, pa međuostalom i pojedine plemenite.  thumbup

Evidentirano

Scientia potentia est.
mr. pametni
Znanstvenik

Email
« Odgovor #2 na: Kolovoz 21, 2011, 09:14:41 »

kripton ti se koristi u svjetionicima, ali nisam siguran
a mislim da sam vidio za kupiti ksenonske svjetiljke, mislim da se na autima koriste
možeš podrum držati zatvorenim kojih 20 godina pa će ti se vjerojatno nakupiti nešto radona
Evidentirano
Arbor
Ludi znanstvenik

« Odgovor #3 na: Kolovoz 22, 2011, 07:20:06 »

Mislim da se helij i argon mogu kupiti u čeličnim bocama. Samo je veći problem nabaviti bocu nego plin. Helij se prodaje za punjenje balona, a argon se prodaje za zavarivanja i jeftiniji je od helija.  tumble
Evidentirano

Real chemist always start from this!!
-Ununoctium-
Docent

Sinteza i analiza

« Odgovor #4 na: Kolovoz 22, 2011, 10:57:25 »

Helij, viši glas : http://www.youtube.com/watch?v=dRCCPYM241E&feature=related

Ksenon, dublji glas: http://www.youtube.com/watch?v=6fIuNXA9gN8&feature=relmfu
Evidentirano

Old chemists never die, they just stop reacting.

Str: [1]
  Ispis  

Skoči na: