Izjava o odgovornosti - molimo pročitati Listopad 21, 2020, 09:15:46
baza znanja baza kemikalija baza sinteza razno

Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?
*

Oksalna kiselina
 Str: [1]
  Ispis  

Oksalna kiselina
Autor Poruka
Arbor
Ludi znanstvenik

« na: Kolovoz 04, 2010, 11:39:27 »

Oksalna kiselina je reducens i raspada se prema redoks jednađžbi na CO2 i H2O.
Oksalna kiselina se može kupiti kao preparat koji koriste pčelari protiv Varoa-e destructor.
Ali problem je što se ne može naći u poljoprivrednim apotekama, gdje je onda nabavljaju pčelari koji ih moraju koristiti?

Dobivanje oksalne kiseline iz antifriza:
http://www.youtube.com/watch?v=kcRAW38SB48

Ova kiselina je izuzetno otrovna za ljude i može izazvati opekotine.

Evidentirano

Real chemist always start from this!!
Chemist
Asistent

« Odgovor #1 na: Kolovoz 04, 2010, 12:24:43 »

Pitat ću susjeda on se bavi pćelama  
Evidentirano
amateur chemistry
Znanstvenik

« Odgovor #2 na: Ožujak 23, 2011, 09:56:34 »

Di se  može kupit ili napraviti nailazio sam u nekim tekučim sredstvima ali meni treba prah.Pa bi molio za pomoč.
Evidentirano
AKemija
Učenik
*

« Odgovor #3 na: Ožujak 23, 2011, 10:14:39 »

Ja ti je mogu nabavit litru...čistu kiselinu...
Evidentirano
Arbor
Ludi znanstvenik

« Odgovor #4 na: Ožujak 23, 2011, 10:22:15 »

Malo ste se zeznili.  tongue
Čista oksalna kiselina je bezbojna kristalna tvar... i već postoji tema o tim kiselinama.
Evidentirano

AKemija
Učenik
*

« Odgovor #5 na: Ožujak 23, 2011, 10:30:19 »

Postoji da ali nijedna tvar u prirodi nije 100% čista pa ni ona proizvedena laboratorijski za analitiku, dakle stvar je ta što svaka kiselina u krutom stanju navlači vlagu iz zraka, pa s vremenom se kao otapa ista stvar s NaOH na primjer krutim, pa je u labosima obično drže konc. u otopljenom obliku i kao takva se može i nabavit i dovoljno je čista za kemijske pokuse a kristalizirana se ionako prvo treba otopiti ili razrjediti za korištenje....
Evidentirano
amateur chemistry
Znanstvenik

« Odgovor #6 na: Ožujak 23, 2011, 10:33:32 »

Meni treba u prahu zbog večeg postotka,a i nevjerujem da se koristi to u pčelarstvu  kolko ja znam mravlja kiselina se koristi nešto u vezi sa pčelama.
Evidentirano
Arbor
Ludi znanstvenik

« Odgovor #7 na: Ožujak 23, 2011, 10:40:43 »

Postoji da, ali nijedna tvar u prirodi nije 100% čista pa ni ona proizvedena laboratorijski za analitiku, dakle stvar je ta što svaka kiselina u krutom stanju navlači vlagu iz zraka, pa s vremenom se kao otapa ista stvar s NaOH na primjer krutim, pa je u labosima obično drže konc. u otopljenom obliku i kao takva se može i nabavit i dovoljno je čista za kemijske pokuse a kristalizirana se ionako prvo treba otopiti ili razrjediti za korištenje....
Ovo što si sada opisao, naziva se higroskopnost. Oksalna kiselina nije toliko higroskopna, samo lako sublimira. Ona veže dovoljno vlage da bi prešla iz bezvodne u dihidrat. Može se kupiti kao čista kristalna tvar u malo boljim poljoprivrednim ljekarnama. A da bi se neka tvar mogla koristiti u analitičkom laboratoriju, ona mora biti što čišća.
Evidentirano

AKemija
Učenik
*

« Odgovor #8 na: Ožujak 23, 2011, 10:43:53 »

Znam samo da pčelari neš kemijaju s mravljom kiselinom ali oksalnom iskreno nisam čuo, za prah iskreno mislim da do njega nebuš došao u slobodnoj prodaji dakle to su ti gotovo nikakve šanse, jedino kaj bi mogao kupiti koncentriranu tekuću onda je uparavati da se kristalizira sušiti pa tariti u tarioniku ali u vrlo suhom prostoru inače če prah ubrzo postat tekuć iz jednostavnog razloga što se sitniji kristali lakše otapaju od krupnijih jer je puno manja energija sistema tj rešetke malog kristalića nego velikog pa je onda naravno i molekulama vode lakše trgati veze s manjom energijom...
Evidentirano
amateur chemistry
Znanstvenik

« Odgovor #9 na: Ožujak 23, 2011, 10:48:11 »

Vidio sam u tekučem stanju do 80% dosta je čisto,probat ču tu metodu sa zagrijavanjem tekučine.
Evidentirano
Omikron
Administrator
Ludi znanstvenik

« Odgovor #10 na: Ožujak 23, 2011, 10:51:41 »

Meni treba u prahu zbog večeg postotka,a i nevjerujem da se koristi to u pčelarstvu  kolko ja znam mravlja kiselina se koristi nešto u vezi sa pčelama.

Oksalna kiselina se koristi protiv određenih nametnika u pčelarstvu. thumbup Trgovine koje drže opremu za pčelarstvo bi trebale držati ovu tvar, a ne bi bilo loše raspitati se i kod samih pčelara.

Evidentirano

Scientia potentia est.

Str: [1]
  Ispis  

Skoči na: