Izjava o odgovornosti - molimo pročitati Lipnja 10, 2026, 04:20:29
baza znanja baza kemikalija baza sinteza razno

     

Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?
*

Elementarna živa
 Str: 1 [2]
  Ispis  

  Elementarna živa
Autor Poruka
Arbor
Ludi znanstvenik
*****
Postova: 692


« Odgovor #20 na: Listopada 31, 2010, 08:15:15 »

aha, ako netko ima zivu, bilo bi dobro da ima cink u prahu, ili sumpor u prahu, jer je to jedini nacin da se prekine isparavanje zive koja se rasprsila na tisuce kapljica, posipavanjem sa jednim od ta dva praha nastaje amalgam koji ne isparava
Ja znam da ako je živa na ''hrpici'' može se prekriti Al-foliom i ostavi se neko vijeme, kasnije nema više kapljice. Grin
Evidentirano

Real chemist always start from this!!
Doc
Ludi znanstvenik
*****
Postova: 463



« Odgovor #21 na: Listopada 31, 2010, 08:17:15 »

Citat:
Zamisli da ti boca slučajno ispadne... živa se rasipa u 1000 sitnih kapljica koje se zavuku u pukotine u parketu, laminatu. shocked2
To je ogromna površina, veća površina = ubrzano isparavanje.

ajoj na to imas pravo. Nisam nimalo mislio na taj nacin.
To bi bilo uzasno kad bi se desili sad
Znaci ipak je rjesenje Debelo staklo
Evidentirano

Electrochemistry never lies
Arbor
Ludi znanstvenik
*****
Postova: 692


« Odgovor #22 na: Listopada 31, 2010, 08:21:09 »

Živu se može čuvati u plastičnoj boci. eureka
Evidentirano

Real chemist always start from this!!
amateur chemistry
Znanstvenik
*****
Postova: 169



« Odgovor #23 na: Veljače 14, 2011, 02:26:07 »

Hmm, evo nešto zanimljivo u vezi žive.
Evidentirano
Alojzij3
Ludi znanstvenik
*****
Postova: 741



« Odgovor #24 na: Ožujka 13, 2013, 01:19:37 »

...kupio sam dva toplomjera po 16 kuna, razbio im rezervoar i sakupljao živu, moram napomenuti da je nažalost nemoguće izvaditi živu iz kapilare/gornjeg djela toplomjera, to sam radio na otvorenom tako da nisam imao problema sa otrovnim parama, preporučujem čuvanje žive koju izvadite u destiliranoj vodi, tako da ne isparava i da se ne trujete kod svakog otvaranja bočice, ja naprimjer čuvam u odmjernoj tikvici od 10 mL sa ubrušenim grlom/staklenim čepom, koja je do vrha napunjena vodom, a kapljica žive je na dnu.

Pogledaj temu pod naslovom "Termometri" u poredjelu foruma "Oprema" i zadnji moj post #21, bit će ti puno jasnije, a i samo vađenje žive iz termometra od 15kn čisto sumnjam da je to ona, to je metilni alkohol zasigurno! Lako ti je inače znati je li to živa ili ne. Živa ima boju metala, a metilni alkohol svakojake, a najčešće crvena ili plava.
Živa se najčešće nalazi u onim kovinskim starim termometrima, gdje imaju onu izduženu ampulu od olova ili bakra. Svakako pogledj temu, pa ćeš putem klikanja na linkove na djelove koji te zanimaju, lako dokučiti u kojima je metilni alkohol, a u kojima živa.

*Zanimljiv ti je jedan pokus s etilnim alkoholom.
Kloral (trikloracetaldehid, Cl3CCHO) je tekućina netopljiva u vodi, koja se priređuje reakcijom etilalkohola s klorom.
C2H5OH + 4 Cl2 -> Cl3CCHO + 5 HCl
Ako se mućka s vodom, razvija se toplina i izluči se kristalični hidrat. Da bi se ponovno dobio bezvodni kloral, hidrat se miješa s koncentriranom sumpornom kiselinom. Dok kloral daje obojenje sa Schiffovim reagensom, kloralhidrat ne daje. To znači da je voda reagirala s aldehidom. Kloralhidrat je sredstvo za uspavljivanje izrazito brzog djelovanja.
Evidentirano
Alojzij3
Ludi znanstvenik
*****
Postova: 741



« Odgovor #25 na: Svibnja 22, 2013, 10:55:22 »

Naišao sam na jedan aparat u napuštenoj kotlovnici koji sadrži živu. Inače ne znam što ću s njom, jer izbjegavam pokuse s istom, pa je mogu pokloniti bolokom, samo se javite u inbox.
Evo nekoliko slika:

   

   

Evidentirano
Alojzij3
Ludi znanstvenik
*****
Postova: 741



« Odgovor #26 na: Svibnja 22, 2013, 10:56:43 »

      

Evidentirano
Tyler
Asistent
***
Postova: 50



« Odgovor #27 na: Svibnja 26, 2013, 09:01:36 »

Zanimljivo, kolko misliš da ima žive unutra?
Evidentirano

Nije zlato sve što sja, nego i platina, i paladij, i rodij, i osmij.
Alojzij3
Ludi znanstvenik
*****
Postova: 741



« Odgovor #28 na: Svibnja 26, 2013, 01:04:01 »

Pa ali je ne vidiš? U staklenoj je ampuli.
Evidentirano
Tyler
Asistent
***
Postova: 50



« Odgovor #29 na: Svibnja 26, 2013, 02:25:28 »

Mislio sam u gramima?
Evidentirano

Nije zlato sve što sja, nego i platina, i paladij, i rodij, i osmij.
Alojzij3
Ludi znanstvenik
*****
Postova: 741



« Odgovor #30 na: Svibnja 26, 2013, 04:52:09 »

Ajme oprosti, krivo sam pročitao. 6,5g je ima.
Evidentirano

 Str: 1 [2]
  Ispis  
 

Skoči na: