Izjava o odgovornosti - molimo pročitati Kolovoz 08, 2022, 05:52:24
baza znanja baza kemikalija baza sinteza razno

Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?
*

Dobivanje manganovog(II) karbonata
 Str: [1]
  Ispis  

Dobivanje manganovog(II) karbonata
Autor Poruka
NFPA 70
Student
**

Email
« na: Svibanj 13, 2013, 08:59:10 »

Iz baterije sam izvadio MnO2 i ostale primjese,isprao vodom,pa acetonom,pa opet vodom.Zatim sam talog pomijesao sa vodom i dodao 16% HCL blago sam zagrijao smjesu i ostavio je noc.Ujutru dobijenu ruzicastu boju tecnosti filtrirao i u filtrat dodao sodu bikarbonu.To sam takodje zagrijao i tu sam valjda dobio MnCO3 i NaCl.To sam filtrirao i talog bi trebao biti MnCO3 ili...? Talog je bez do bijele boje.

Da li se MnCO3 moze dobiti ovako: KMnO4 mijesam sa vodom ,pa dodam HCL i blago zagrijavam.I u tu smjesu dodam sodu bikarnonu i filtriram?
Evidentirano
Tangent
Znanstvenik

« Odgovor #1 na: Svibanj 20, 2013, 10:13:03 »

Iz baterije sam izvadio MnO2 i ostale primjese,isprao vodom,pa acetonom,pa opet vodom.Zatim sam talog pomijesao sa vodom i dodao 16% HCL blago sam zagrijao smjesu i ostavio je noc.Ujutru dobijenu ruzicastu boju tecnosti filtrirao i u filtrat dodao sodu bikarbonu.To sam takodje zagrijao i tu sam valjda dobio MnCO3 i NaCl.To sam filtrirao i talog bi trebao biti MnCO3 ili...? Talog je bez do bijele boje.

Da li se MnCO3 moze dobiti ovako: KMnO4 mijesam sa vodom ,pa dodam HCL i blago zagrijavam.I u tu smjesu dodam sodu bikarnonu i filtriram?

I jedan i drugi postupak bi trebali dati MnCO3. Najbitnije je prvo dobiti neku manganovu sol koja je topljiva u vodi, zatim se dodatkom alkalijskog karbonata bez problema može istaložiti MnCO3.
Evidentirano
NFPA 70
Student
**

Email
« Odgovor #2 na: Svibanj 21, 2013, 10:42:25 »

Hvala, dobio i iz drugog primjera MnCO3 (samo da ispravim i dodam nisam stavljao Na2HCO3 nego sam je grijao na 200-250 °C da dobijem Na2CO3,pa onda miksao sa ostalim).

thumbup
Evidentirano

Str: [1]
  Ispis  

Skoči na: