Ne znam jeste li ikad naletjeli na ovaj znak:
Kad čitate na Wikipediji o nekom spoju najčešće u opisu stoji ovakav “okrenuti kvadrat”. O čemu je riječ?
Kao prvo, navedena slika vrijedi samo za određeni spoj, znači gore-navedeni znak nije takav uvijek. Naime, ono što ostaje isto je oblik znaka i boje:
Ovdje je prikazan nepromjenjivi dio znaka. Naime riječ je o NFPA 704. Kao što vidimo, postoje 4 grupe boja; plava, crvena, žuta i bijela. Crvena boja nam govorio o “vatrenosti” tog spoja. Kemičari bi rekli, koliko je podložan gorenju. O zdravlju, odnosno koliko je štetan taj spoj za zdravlje čovjeka, govori nam plava boja. Žuta boja nam govori o promjenjivosti našeg spoja, točnije o radioaktivnosti, a bijela boja je specijalna, to jest u taj dio stavljamo posebne oznake u slučaju da je naš spoj po nečemu specifičan. Svakoj se boji (osim bijele) davaju brojevi od nula do 4 (0-4).
Tako za crvenu znači:
0-ne gori, 1-mora se dosta grijati da dođe do gorenja, 2-mora se umjereno grijati ili se izložiti višim temperaturama da gorenje počne, 3-tekućine i krutine koje mogu goriti pri skoro svakim temperaturama, 4-spojevi koji već na normalnom tlaku i temperaturi gore ili isparavaju.
Za plavu boju:
0- ne treba preveliki oprez, ne šteti ljudskom organizmu, 1-izloženje određenom spoju može stvoriti iritacije ili manje ozljede, 2-intenzivno izlaganje može stvoriti ozljede, 3-kratkotrajno izlaganje može stvoriti ozbiljne i umjerene ozljede, 4-kratko izlaganje može izazvati smrt ili teške ozljede.
Za žutu boju:
0-stabilan, ne reagira s vodom, 1-stabilan, ali pri višim temperaturama i tlaku postaje nestabilan, 2-podilazi agresivnim kemijskim promjenama pri višim temperaturama i tlaku, burno reagira s vodom ili stvara eksplozivnu smjesu s vodom, 3-moguća detonacija, ali potreban je jak početni izvor, reagira iznimno eksplozivno s vodom, 4- jaka detonacija, eksplozivna dekompozicija pri normalnim temperaturama i tlaku.
Za bijelu boju:
oznaka SA- veoma zagušljiv plin, točnije plin koji nije otrovan, ali lako zamjenjuje kisik koji nam je potreban (primjeri su neon, dušik, kripton, helij)
oznaka OXY-veoma oksidira (primjer H2O2, amonijev nitrat)
oznaka W- reagira s vodom iznimno opasno (primjer kalij, natrij)
Sad kad imate sve na jednom mjestu, znak sa početka posta ne bi trebalo biti teško dešifrirati.
Izvor:
http://vonchy.buksna.net/index.php/2010/08/28/nfpa-704/