Kalijev nitrat (
salita,
sanitra, KNO
3) je kalijeva sol dušične kiseline. To su bijeli kristali ili kristalan nehigroskopan prah. Otapa se u vodi (pri čem se voda hladi), slabije etanolu i glicerolu. Temperatura tališta je oko 337°C, a iznad 350°C počinje otpuštati kisik. Kalijev nitrat kad se otapa u vodi, temperatura vode će se sniziti (endotermna reakcija). U 100g vode pri 50°C otopit će se 80g KNO3-a.
Plamen boji blijedo ljubičasto, u dodiru s prirodnim oksidanskima (šećer), crveno. Sastavni je dio velikog broja pirotehničkih smjesa, no za tu svrhu mora biti čist jer mu onečišćenja utječu na hidroskopnost ili mijenjaju boju plamena smjese (Na i Ca spojevi).
Uporaba i zanimljivosti:Svugdje gdje se god iti malo spomene jedna mala kemikalijica ili nešto vezano za kemiju, on je na svakom mjestu prisutan. Posta je prava dosadna saga kome više nikom nije priče o njemu. Kalijev nitrat ima širok raspon primjene, uglavnom kao izvor nitrata.
-Dodaje se u cigarete kako bi zapalio duhan.
-Glavni je čvrsti sastojak kondenziranih aerosoli za suzbijanje požara, ali kada izgara, reagira sa slobodim radikalima vatre i proizvodi kalijev karbonat.
-Glavna je komponenta (uglavnom oko 98%) tekućine za uklanjanje panjeva, zato što ubrzava prirodni raspad panja dodajući dušik gljivama koje napadaju panjeve.
-Često je korišten u toplinskoj obradi metala kao otapalo. Oksidiranje, topljivost u vodi i niske cijene čine ga idealnim za kratkoročnu zaštitu od hrđe.
-Natrijev i kalijev nitrat su spremljeni u rastaljenom stanju sa pohranjenom solarnom energijom prikupljenom u solarnoj elektrani u Španjolskoj. Postoje ternarne soli, koje uz dodatak kalcijeva nitrata ili litijeva nitrata, koji poboljšava kapacitet topline u rastaljenoj soli.
-Može se pronaći u nekim pastama za zube za osjetljive zube. Nedavno, upotreba kalijeva nitrata u zubnim pastama za liječenje osjetljivih zubi se povećala i to bi moglo biti učinkovito liječenje, mada kalijev nitrat u nekim zubnim pastama može izazvati napadaje astme u nekih osoba. Takvo svojstvo se i dalje još istražuje, jer je prije bio korišten za liječenje astme i artritisa.
-Koristan je za visoki krvni tlak. Drugi nitrati i nitriti su još u upotebi za liječenje angina.
Nekoć se mislilo da kalijev nitrat uzrokuje impotenciju, i još uvijek se izbjegava u prehrani vojnika, iako nema znanstvenog dokaza za takva svojstva.
-U procesu čuvanja hrane kalijev nitrat je uobičajni sastojak usoljenog mesa još od srednjeg vijeka, ali je njegova uporaba je uglavnom ukinuta zbog nedosljednih rezultata u usporedbi s modernijim nitratima i nitritima. Natrijev nitrat je uglavnom potisnuo kalijev nitrat u kulinarskoj upotrebi, zato što je učinkovitiji od kalijeva nitrata u prevenciji bakterijskih infekcija od salitre. Kada se koristi kao aditiv hrani u Europskoj Uniji, poznat je pod imenom E252. Također je odobren u SAD-u, Australiji i Novom Zelandu (gdje je poznat kao INS252).
Kalijev nitrat je često koristi kao gnojivo, kao izvor dušika i kalija, dviju najvažnijih hranjivih tvari za blijku.
Početkom 2007.g. 1kg je bilo 8 kuna, na ljeto mu je cijena porasla na 9,50 kuna, na zimu mu je cijena porasla oko 11 kn, a na ljeto 2008.g. je došao na 16,20 kn.
Razlozi su razni; cijene naftnih derivata i ostalih cijena rastu, pa i prijevoz do prodavaonice, tržište mu određuje cijenu, ako ga ima manje i nedovoljno za potrebe tržišta, cijene su veće, a može bit i jednostavno to da su vidjeli da ga se naveliko traži, poglavito od mlađe populacije „na kile“ (koja više kupuju KNO3-a za „pome“ nego stariji za poljoprivredu:), pa su povisili cijenu.
Što se tiče kaljeva nitrata i svih ostalih umjetnih gnojiva; zabranjeno je (ne znam je li zakonom) da se prodaju na kile, već se prodaju na vreće od 1, 3, 10, 15, 20, 25 i 50 kg i cijena se kreće od 200kn do 800 kn svih vrsta gnojiva stranih i domaćih proizvodnja. U mene ga jedno vrijeme čak nije ni bilo na raznim mjestima niti raznih proizvođača, što je vjerojatno bila nestašica.
Kalijev nitrat nije zabranjen, već ga je teže pronaći, al sve polako naginje na njegovu zamjenu drugim NPK gnojivima u omjeru s najviše kalija (tipa 10-05-30). Kalijev nitrat se svakako i dalje prodaje, mada je vjerojatno drugi proizvođač (ili možda pak isti), samo po znatno većim cijenama i strožijim kontrolama. Kada je došao, al pod strožim kontrolama (pitanje osobne uz zapisivanje podataka, kao i u nekim Europskim zemljama za razne kemikalije, loživo ulje, itd.), da se spriječi djecu da spravljaju doma kojekakve gluposti, 1kg sam počeo plaćati 18 kuna. Razlozi postroživanja propisa za njega su razni. Ponajviše su kriva djeca što se je KNO3 sad prisiljen kupovati na vreće od 20 ili 25 kg. Ljudi ima raznih, neki će ga i dalje možda prodavati na kile bilo kom, zbog zarade, jer je i njima recesija...
Kupovao sam ga od proizvođača
Yara Krista™, pod nazivom EC FERTILIZER – KRISTALON KPlus Potassium Nitrate 13,7 + 0 + 46,3; složeno mineralno dušićno kalijevo gnojivo /vodotopivo/. Dušik (N) ukupni je 13,7%, nitratni dušik (N) 13,7%, kalijev oksid (K
2O) topljiv u vodi 46,3%, kalij (K) 38,4%. Ne sadrži klor i teške metale. Uporaba mu se procjenjuje na oko 3 godine.
http://www.kronion.hr/ - oni su zastupnici i uvoznici za Hrvatsku Yara gnojiva (proizvođača iz Belgije, Nizozemske i Norveške).
Ovim putem, ako čitaju post, savjetovao bi ih i zamolio za jednu korisnu gestu. Ako već i nađete mjesto kupovanja u poljoprivrednoj ljekarni, zamolite nekoga starijeg punoljetnika da vam to kupi. Kupite tu jednu vreću pa u tu prodavaonicu nemojte dolaziti i preko pola godine. Ako dolazite često, svako drugi tjedan tražiti po 2-3kg (i tako tko zna koliko njih poput Vas) postat će im sumnjivo i izložit ćete se neugodnim pitanjima i time će te ograničiti, zagorčati i postrožiti kupnju drugom tko ga kupuje. Pošto krastavci (kukumari) traže podosta kalija ponajbolje je da te količine uzimate u 2-3 mjesecu kada se tlo gnoji s njim. Zimi se slabo što radi u poljoprivredi.
Ako već i kupujete u manjim količinama uzmite još nešto sa strane, nevezano za njega i gnojiva, da izbjegnete nepotrebna pitanja i da skrenete sumnju s njega.
*U Vukovaru su talijani napravili tvornicu umjetnih gnojiva „Adriatica-Dunav Vukovar“ i tu se kalijev oksid i nitrat proizvodi za potrebe umjetnoga gnojiva, a posebno, koliko imam saznanja nije. Proizvode UREU, NPK i druga gnojiva, a neka i znatno jeftinija od petrokemijskih.
*
Kalijev nitrat kao oksidansPribor i kemikalije: epruveta od teško taljiva stakla, plamenik, mrežica, stalak s hvataljkom, pinceta, kalijev nitrat i drveni ugljen.
Epruvetu stavimo okomito u stalak. Ispod nje stavimo mrežicu da se u slučaju puknuća epruvete užareni sadržaj ne prospe po stolu. U epruvetu stavimo na vrh žličice kalijeva nitrata i izravno zagrijavamo do taljenja. Tada uklonimo plamenik, a u epruvetu ubacimo komadić užarena ugljena.
Kalijev nitrat i nastali kalijev nitrit će pri povišenoj temperaturi otpustiti kisik.
2 KNO
3 --> 2 KNO
2 + O
24 KNO
2 --> 2 K
2O + 2 N
2 + 3 O
2U kisiku ugljen gori blještavim plamenom uz pucketanje.
http://postimg.org/image/5may9as35/